Meer jonge spelers hebben extra begeleiding bij N.E.C.

07 Dec

NEC heeft voordeel van de opleiding tot mentale trainer: meer jonge spelers hebben extra individuele begeleiding.

 Op 10 januari start de nieuwe opleiding tot mentale trainer. ‘Deze opleiding is voor ons een extra dimensie. Wij krijgen hierdoor extra individuele begeleiding voor een aantal jonge spelers’, zegt Iddo Roscher, hoofd opleiding van NEC.

‘Wij zijn een opleiding met beperkte middelen’, zegt Iddo Roscher, al 24 jaar in verschillende functies verbonden aan NEC en sinds 1 juli 2016 opnieuw hoofd van de voetbalacademie. ‘We hebben veel concurrentie. Maar we behalen wel hoge resultaten. Vanuit de opleiding debuteert al vijf jaar lang elk jaar een A-junior naar het eerste. Onze A1 speelt structureel bij de bovenste acht in de eredivisie. We hebben in alle nationale selecties wel een aantal jeugdinternationals rondlopen. Dat is raar’, oordeelt Iddo Roscher.
  'Meer dan een ander besteden wij bij onze jeugd aandacht aan de mentale aspecten'.

Wat is er aan de hand?, vraagt hij zich quasi verbaasd af. ‘Dat heeft met meerdere factoren te maken’, geeft hijzelf het goede antwoord. ‘Meer dan een ander besteden wij bij onze jeugd aandacht aan de mentale aspecten. Kijk alleen maar naar de punten die ons onderscheiden van andere academies. Deze punten hebben allemaal een belangrijke mentale component.’ ‘Ten eerste veiligheid en vertrouwen in het team’, verduidelijkt Iddo Roscher. ‘Leren goed met elkaar om te gaan in het team staat mede aan de basis van de ontwikkeling. Elkaar volledig vertrouwen en zich daarmee veilig voelen in een team. Dat zal de trainer hen moeten bijbrengen en in de gaten moeten houden.’


Als tweede punt benadrukt hij: Meer en dan vooral intensiever trainen. Sowieso een heikel punt, want in het Nederlandse voetbal circuleert de algemene klacht dat er te weinig zou worden getraind. ‘Het gaat mij meer om met een hogere intensiteit te trainen. Proberen constant jouw grenzen te verleggen. Daarvoor heb je heel goede trainers nodig. We hebben het ook in onze cultuur opgenomen. Wij streven naar een topsportklimaat. Dat moet iedereen bij ons uitademen.’

Als derde punt noemt Iddo Roscher ‘zelfregulatie’. Net zo belangrijk als de voorgaande aspecten in de aanpak van de jeugdopleiding. Kinderen moeten dat snappen. ‘De jeugdspelers moeten leren de baas te worden van hun eigen ontwikkeling. Die verantwoordelijkheid moeten ze nemen maar ook krijgen. Een trainer moet hen niet constant vertellen wat ze moeten doen en wat er moet gebeuren. Ze moeten dat zelf uitzoeken, zelfstandig de goede beslissingen nemen. Geholpen door de trainer.’
  'De jeugdspelers moeten leren de baas te worden van hun eigen ontwikkeling'.

NEC focust zich op de visie in de club dat de mentale aspecten extreem belangrijk zijn in de opleiding. ‘Het mentaal  sterker maken van spelers vindt op verschillende niveaus plaats. Allereerst is er de al eerder geschetste cultuur in de opleiding. Daarnaast  zorgt de trainer voor de belangrijkste mentale beïnvloeding. Hij moet niet alleen goed omgaan met de kinderen, hij moet ze meenemen in de topsportcultuur, maar is ook elke dag bezig met de mentale vaardigheden in het voetbal. Dit betekent dat de trainer op dit vlak goed onderlegd moet zijn, iets waarin in de trainerscursussen nog te weinig aandacht aan wordt besteed. Er zijn teamlessen voor de spelers over onderwerpen als omgaan met spanning, focus, kennis van jezelf, samenwerken met de anderen en doelen stellen. Tot slot is er individuele mentale begeleiding.’ Hij verheugt zich dan ook op de nieuwe opleiding tot mentale trainer, omdat de deelnemers dan gedurende twintig dagdelen in de Goffert hun lessen afnemen. ‘Dat ze dat bij ons zullen doen, is een groot voordeel voor ons. Het geeft ons extra individuele begeleiding. Het is een toevoeging van wat we al doen. Dankzij deze opleiding kunnen nog meer spelers van ons een individuele begeleiding genieten.’ In principe heeft vooral de groep van 15-jarige junioren profijt van de opleiding bij hun club, maar mogelijk ook enkele uit de groep van 13-jarigen en wellicht later zelfs de 17-jarige NEC’ers.
Bekijk onze opleiding Mentale Trainer in de Sport voor meer informatie en schrijf je in!

Door Niels | 07-12-2017


Meer lezen over: